Interjú Farkas Eszter cimbalomművésszel
Mesélnél Magadról pár mondatban?
2017-ben végeztem a Zeneakadémián kitüntetéses diplomával Gerencsérné Szeverényi Ilona osztályában.
Tanulmányaim alatt számos nemzetközi és országos versenyen értem el dobogós helyezést, valamint ösztöndíjakban részesültem, melyek közül a legbüszkébb, a Köztársasági Ösztöndíj elnyerésére vagyok.
A koncertezés mellett mindig is szerettem volna tanítani, ezért nagyon boldog vagyok, hogy 2016 óta lehetőségem van tanítani a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI-ban.
Hogyan került a zene és annak szeretete az életedbe?
Tulajdonképpen már 8 éves koromban eldöntöttem, hogy zenész szeretnék lenni. A családban mindenki zenész, így számomra ez nem volt kérdés, ebben nőttem fel.
Mért pont a Cimbalom?
Édesapám is cimbalmos, rendszeresen hallgattam, ahogy otthon gyakorolt. Nagyon elvarázsolt a hangszer sokszínűsége, ezért is választottam.
Milyen felkészülést igényel a február 18-i koncert/ Hogyan készülsz rá?
Minden koncertet nagy izgalommal és örömmel várok.
A február 18-i koncerten Dubrovay László Cimbalomversenyét fogom játszani a Szent István Filharmónikusokkal, Ménesi Gergely vezetésével, a Vigadóban.
Több alkalommal játszottam már kortárs zeneszerzők műveit, így nem áll tőlem távol ennek a korszaknak a zenéje sem.
Dubrovay versenyművét ezen a koncerten fogom először játszani, így mivel új darabról van szó, a felkészülés több időt igényel. A művel való első találkozáskor érezhető volt, hogy a zeneszerző maximálisan kihasználja a hangszer adottságait, illetve játszhatóság szempontjából sem ütköztem akadályba. Mint a Szent István Filharmónikusok állandó közreműködője, mindig nagy örömömre szolgál a velük való közös munka.
Mi a legnagyobb zenei kihívás számodra?
Egy előadóművész folyamatos kihívások elé néz pályája során. Gyakran hasonlítják a zenészeket a sportolókhoz, mivel nekik is állandó felkészültségben kell lenniük, illetve egy adott pillanatban kell a maximálisat nyújtaniuk. Ehhez elengedhetetlen egy olyan előadói attitűd, amely lehetővé teszi egy kiteljesedett művészi produkció megvalósítását.
Van álmod vagy terved a jövőt illetően?
Nagyon fontosnak tartom a hagyományok ápolását, ehhez kapcsolódóan a cimbalom népszerűsítését is.
Zeneakadémista éveim alatt rendszeresen tartottam a Zeneakadémián hangszerbemutató koncertet gyerekeknek, valamint lehetőségem volt megismertetni a hangszert más országokból idelátogatóknak is.